Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

Walki polskich pilotów na początku II Wojny Światowej

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#316

Post autor: PL_CMDR Blue R » 02 sty 2023, 10:49

Podporucznik Król opuścił Aleksandrowice tuż po 17:00, wkrótce po tym, jak Biała 10 (kapral Zaniewski) zameldował, że przeciwnik mu uciekł. Kapral wrócił i zameldował prosty przebieg lotu. Dotarł "pod" przeciwnika, gdy osiągnął 7 kilometrów. Wspinaczka na 8-my kilometr zajęła mu prawie 10 minut po czym przeciwnik, który musiał go dostrzec, przyspieszył i obniżając lot zwiał do granicy. Widać było, że nie był zadowolony z lotu, choć zrobił swoje.

Gdy Paweł ich opuścił, Bronek powiedział:
-Co można powiedzieć. Aleksandrowice stoją tak, że do granicy Beskidu dolecimy na 5 kilometrach, nad Śląsk na 7... Na 8 kilometrów, to w zasadzie z Krakowa mogliby startować. Akurat się wzniosą na 8 kilometrów, jak dolecą. Albo nasi przez 10-15 minut musieliby krążyć wznosząc się nad lotniskiem... Najlepiej oczywiście wznosić się po prostej, ale...
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#317

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 02 sty 2023, 14:38

Głosem bez entuzjazmu.

Dowództwo, chce byśmy się po prostu pokazali Niemcom i wywierali bierną presję. Do tego nie potrzeba ich zestrzeliwać. Stąd też, nasze słabości nas nie ograniczają, jeżeli Niemce zawracają i gnają z powrotem. Niestety gorzej jak zaczniemy walczyć na serio. Zwiadowcy mogą być poza naszym zasięgiem, za to bombowce już sięgniemy. W końcu nikt nie potrafi zrzucać bomb z 8 km.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#318

Post autor: PL_CMDR Blue R » 02 sty 2023, 15:39

O 18:00, gdy wciąż pracowano przy Białej 8, pogoda w Bielsku zaczęła się pogarszać. Zimny wiatr zaczął wiać w stronę gór i zaczęła podnosić się lekka mgiełka. Wtedy też o 18:07 odebrano meldunek:
-Intruz na wysokości 6km przekroczył granicę pod Boguminem, kierując się na Cieszyn.

Bronek, stojący w dyżurze z Markiewiczem powiedział:
-Lecę na niego, Kocur.

26-8 1807.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#319

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 02 sty 2023, 16:27

Bierz go. Tylko pamiętaj - nie strzelaj do niego. Wszystko ma być jak na ćwiczeniach - zgodnie z rozkazami.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#320

Post autor: PL_CMDR Blue R » 02 sty 2023, 17:16

-Jasne - powiedział Bronek - Limit zestrzeleń wyczerpałeś.
Zaraz potem dwa samoloty wzbiły się w powietrze. I wówczas nadeszły dwa nowe meldunki. Pierwszy spod Cieszyna był oczekiwany, potwierdzał, że samolot nadleciał nad Cieszyn. Drugi meldunek, spod Karwiny, meldował, ze intruz skręcił na północ w kierunku Wodzisławia.

26-8 1810.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#321

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 02 sty 2023, 20:22

Mamy prawdopodobnie dwóch Obcych. Rezerwa !!! Startować na przechwycenie "Obcego 2" nad Karwiną.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#322

Post autor: PL_CMDR Blue R » 03 sty 2023, 21:18

Tomasz wrócił do mapy na której groszami zaznaczono pozycje intruzów. Po chwili wyjrzał znów, dlaczego nie słyszy startujących maszyn, ale dostrzegł, że właśnie mechanicy odsuwali się od Białej 10, którą uruchamiał właśnie szeregowy Kowala. Silnik obudził się z warkotem i maszyna natychmiast ruszyła do przodu rozpędzając się, aż wzbiła się w powietrze. Chorąży Skarbek tymczasem podszedł do Białej 8, przy której wciąż pracowali mechanicy.
Tomasz nie miał jednak czasu zajmować się innymi sprawami, gdyż właśnie zaczęto meldować o nowych pozycjach nieprzyjaciela. Pierwszy z intruzów został zauważony nad Cieszynem, kierując się w stronę wschodnią.
W radio odezwał się Bronek:
-Jestem nad 15-21 (Skoczów), nie widzę intruza. Kieruje się ku 15-23 (Ustroń)!

26-8 1812.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#323

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 03 sty 2023, 21:38

Przyjąłem. Kontynuuj wymiatanie.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#324

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 sty 2023, 8:38

O 18:17 zaczęły się problemy. Wynikały jednak nie z działania nieprzyjaciela, a jego ruchów wzdłuż punktów obserwacyjnych, które chciały przekazać informacje o nieprzyjacielu.
Najpierw zadzwoniono z Ustronia meldując, że samolot nadleciał nad nich i kieruje się ku Wiśle. Ledwo udało się przekazać informację Bronkowi, który potwierdził, że jest nad Ustroniem i kieruje się ku Wiśle, gdy poinformowano o drugim zwiadowcy, który nie kierował się na Wodzisław, a bardziej na Zachód w kierunku Śląska. Gdy i tą informację przekazano (tym razem do Białej 10), w radio odezwał się Bronek:
-Jestem nad 16-26 (Wisła) brak kontaktu z intruzem. Grot 2 leci na 17-30 (Skalite), ja biorę kurs na 22-27 (Węgierka Górka)!
W tym czasie telefon cały czas dzwonił. Podoficer zameldował:
-Panie poruczniku. Intruz 2 jest na Żorami. Intruz 1 był nad Wisłą, skierował się ku wschodowi na Baranią Górę.
Tymczasem telefon odezwał się po raz kolejny i podoficer znów chwycił za słuchawkę. Co by się działo, jakby wleciało 3 intruzów...

26-8 1817.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#325

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 04 sty 2023, 13:46

Ok przyjąłem Grot 1. Kontynuuj wg uznania.

Jakieś wieści od Klucza 2 ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#326

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 sty 2023, 15:06

O ile losów Białej 8 Tomasz mógł być spokojny (wciąż stała pod warsztatem), tak wywołano przez radio Białą 10. Szeregowy Kowala zameldował się:
-Jestem na 15-17. Wysokość 4-5[00]. Kierunek 7-15. Będę tam za 6 minut.
Znów zadzwonił telefon, który odebrał podoficer
-Tak. Przyjąłem. Kurs wschodni, wzdłuż torów. - odłożył słuchawkę i zameldował: - Intruz 2 kieruje się wzdłuż torów Żory-Pszczyna, poruczniku. Wysokość 6 kilometrów.

26-8 1818.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#327

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 04 sty 2023, 15:29

Bardzo dobrze. Przechwycić i przegonić z naszego nieba. Trzymać się rozkazów :| . Tylko seria ostrzegawcza, nie dać się sprowokować.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#328

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 sty 2023, 16:10

Operator radiostacji przekazał meldunek "kluczowi" 2 i szeregowy potwierdził zmianę kursu.
-Jak kieruje się do 18-15 (Pszczyna), będę tam za 5 minut!
Telefon znów się odezwał:
-Tak? Przyjąłem. Klucz w drodze. - odłożył słuchawkę i powiedział - Intruz przeleciał nad Węgierską Górką z zachodu na wschód
To musiał być intruz 1. Kątem oka Tomasz dostrzegł, że pod Białą 8 podtoczono beczkę i ręczną pompą zaczęto pompować paliwo. Telefon odezwał się po raz kolejny i podoficer poderwał słuchawkę:
-.... Tak... Jaki Suszec?... Ah, rozumiem. Dziękuję - odłożył słuchawkę - Drugi intruz dalej leci wzdłuż torów Żory-Pszczyna.

26-8 1819.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#329

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 04 sty 2023, 16:19

Dobrze, niech Biała 8 startuje i dołączy do Klucza 2. Szkoda czasu. 3/4 paliwa starczy.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R1 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - ostatnie dni pokoju

#330

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 sty 2023, 18:47

Do pomieszczenia zajrzał sierżant Leon Bartecki i powiedział:
-Można, poruczniku? - po czym widząc, że telefon znów dzwoni, a i operator radia nadaje, wycofał się mówiąc - Przyjdę potem, to nie pilne.
W radio odezwał się głos Bronka, ale chyba skierowany był do jego skrzydłowego:
-Potencjalny intruz nad 22-27 (Węgierska Górka), kieruje się ku 19-29 (Zwardoń). Grot 2 kieruj się na przechwycenie!
Odpowiedź Grota 2 była niezrozumiała, a na dodatek Tomaszowi zagłuszył ją operator telefonu:
-Intruz 2 doleciał do Pszczyny. Kieruje się na wschód.
Ledwo odłożył słuchawkę, gdy telefon zadzwonił po raz kolejny. Zgłosił się:
-Tak. Nad Skalite? Na pewno? ... Z północy?... Jeden, czy dwa silniki?... Dziękuję.
Odłożył słuchawkę i powiedział:
-Myśliwiec nad Skalite. To chyba nasz. Przyleciał z północy.

26-8 1820.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ