Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

Opisy naszych rozgrywek.

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#1

Post autor: PL_CMDR Blue R » 07 mar 2023, 15:11

Lipiec 1940


Był słoneczny poranek. Prowadziłem właśnie patrol Hurricane'ów nad Londynem, gdy usłyszeliśmy wezwanie z dyspozytora. Nad Dover pojawiły się Niemieckie bombowce. Od czasu Dunkierki pewne było, że wreszcie się pojawią. Ruszyliśmy natychmiast w stronę wybrzeża, jednak dyspozytor nie miał dobrych informacji. To Dover było celem nalotu.

01 Pierwszy nalot na Dover.jpg

Pędziliśmy tam na złamanie karku, a wkrótce dostrzegliśmy kanał i miasto, nad którym wybuchały pociski artylerii przeciwlotniczej.

02 Doganiamy ich.jpg

Udało nam się dostać w pobliże wybrzeża, gdy ostatnia grupa bombowców zrzucała bomby. Szczęśliwie dla nas, zawracali w stronę lądu, dając nam szansę na atak. Niestety, u góry dostrzegliśmy małe punkciki, myśliwce, trzymające się lewej strony grupy.
-Grupa B! Atakować bombowce, Grupa A! Ruszamy na myśliwce!

03 Atak.jpg

Wpadliśmy na nieświadomego przeciwnika, rozpraszając formację Messerschmittów. Rozbity przeciwnik pierzchał przed nami, obawiając się podjąć starcia, a co najmniej jeden spadał w płomieniach. Nasz atak był udany i powinien otworzyć drogę grupie B. Wtedy zorientowałem się, że w pobliżu nie było Nowego. Nowy, lecący po mojej lewej stronie, wypadł z szyku... Nie mogłem go zostawić, ruszyliśmy na poszukiwanie.

04 Walka z bf109.jpg

Szczęśliwie wróg pierzchał, co pozwalało na łatwiejsze zorientowanie się w przestrzeni. Znalazłem Nowego. Pogonił za szkopem i teraz wspinał się, aby nas dogonić... Traciliśmy jednak cenny czas...

05 Eskorta rozproszona.jpg

W tym czasie Eskadra B rozproszyła formację wroga, jednak pierwszy atak nie obył się bez strat. Żółty klucz był pod tym względem najmocniej postrzelony.

06 postrzelali.jpg

Na dodatek eskorta znajdująca się po drugiej stronie grupy, ciężkie myśliwce Bf110 ruszyły do ataku. Część uderzyła na grupę B, kilku z nich poleciało w naszą stronę. Nie taki jednak groźny Bf110, jak go malują i w czołowym starciu ze mną, przeciwnik nie miał szans. 1:0, szkopie!

07 Eskorta przybywa.jpg

Udało mnie się połączyć z Nowym i ruszyliśmy w pogoń. Bombowce właśnie zbliżały się do wybrzeża. Grupa B meldowała braki amunicji i uszkodzone maszyny. Zostaliśmy tylko my i czerwoni. Aby uderzyć na raz nakazałem Czerwonym wyprzedzić grupę.

08 Po pierwszej rundzie.jpg

Bombowce wleciały nad kanał, ścigane ogniem z baterii nadbrzeżnych. Dobrze, że żadnego z naszych nie było w tej formacji

09 Opuszczamy Anglię.jpg
-Bardzo śmieszne (zielony pilot)

Już ich doganialiśmy, gdy nagle zaatakowały nas Messerchmitty. Albo nie miały dużo paliwa, albo bały się wdać w długą walkę, jednak rozproszyły nas i odleciały. Straciłem znów kontakt z Nowym, a Niebieski 2 z postrzeloną chłodnicą i cieknącym olejem, zawrócił do bazy...

10 Eskorta nas nie dopuszcza.jpg

Nie było czasu szukać, gdzie zaginął Nowy. Musiał sobie poradzić. Ruszyłem w pościg. Czerwoni zaraz powinni zaczynać atak.

11 Manewry nad kanałem.jpg

Nie wiedziałem, że Nowy stoczył pojedynek z parą Bf110, a gdy im uszedł, zauważył bombowiec, który wypadł z szyku. Ruszył do ataku, wystrzeliwując w niego wszystkie pociski. Niestety, sam został trafiony i ciągnąc dym odleciał do Anglii

12 Przygody Niebieskiej 3.jpg

Nie wiedziałem wówczas o tym, doganiając formację wroga... Brzeg Francji był coraz bliżej...
Przekonali się o tym Czerwoni, którzy podczas zajmowania pozycji wdali się w krótką walkę z parą Messerschmittów. Nie powstrzymało to ich jednak przed zajęciem pozycji do ataku.

13 Messerschmitty nad kanałem.jpg

To była nasza ostatnia szansa...

14 Ostatnie uderzenie.jpg

Nie było sensu atakować zwartej formacji. Trzeba było dopilnować, aby żaden z bombowców, które zrzuciły już swój ładunek nie wrócił do domu. Zaatakowaliśmy ciągnące za grupą bombowce. Jednego z nich udało mnie się strącić.

15 Na bombowce.jpg

Czerwoni również nie próżnowali. Wymiana ognia trwała do ostatniego pocisku. Czerwony 2 oberwał, z silnika wystrzelił ogień. Pilot oderwał się od grupy, starając się uciec jak najbliżej Anglii. Po chwili zobaczyliśmy spadochron.. Oby to nasi go wyłowili...

16 Bombowce spadają.jpg

Już nie mieliśmy amunicji i zaczęliśmy się wycofywać. Wtedy to nastąpił ostatni atak eskorty. Rozproszyli nas i każdy musiał troszczyć się o siebie... Co gorzej, jednym z pozostałych, był żółtodziób z czerwonego klucza.

17 Ostatnie ataki eskorty.jpg

Mnie i liderowi czerwonych udało się oderwać od przeciwników, jednak o losach żółtodzioba nie dowiedzieliśmy się nigdy.

18 Wracający.jpg

Czerwony 2 został wyłowiony przez naszych. Jednak długi lot w płonącym samolocie nie należał do najlepszych pomysłów i ciężko poparzony trafił do szpitala.
Do bazy nie powrócił także i Żółty 3, jednak jak się dowiedzieliśmy po utracie skrzydła musiał opuścić maszynę i był pod Dover, cały i zdrowy wracając do nas.
Co się stało z Czerwonym 3? Nie wrócił. Łudziliśmy się wówczas, że może wyskoczył na spadochronie i jest w niewoli, ale nikt nie mógł być tego pewnym.... Czerwony Krzyż też nie miał żadnych informacji...
Pozostali wracali na lotnisko bardziej lub mniej postrzelonymi maszynami, każdy ze swoją bogatą historią walki

19 Straty.jpg

Nasze pierwsze starcie zakończyło się dużymi stratami. Choć to Niemcy stracili więcej maszyn, nie był to zbyt dobry początek.

20 Po pierwszym patrolu.jpg
[przed nowym lotem dostaniemy nowe maszyny]

P/O Gray (Lider Czerwonych) zestrzelił wraz ze skrzydłowymi 2 uszkodzone bombowce
F/O Shallard (Czerwony 2) brał udział w zestrzeleniu jednego uszkodzonego Bombowca, został ranny.
P/O Eversheed (Czerwony 3) zestrzelił jednego Bf109 i zginął w walce.
F/Lt Way (Lider Niebieskich) zestrzelił jednego Bf110 oraz 1 uszkodzony bombowiec.
Przy podliczaniu 1 bombowiec podzielono na 4 części: Way, Turley-George, Cook i Deere (lider niebieskich i żółci)
Otrzymane uzupełnienia P/O Scott.

Łącznie eskadra zestrzeliła 3 bombowce Do17 oraz dwa myśliwce eskorty (Bf109 i Bf110), tracąc 3 maszyny oraz jednego pilota...


A wojna trwa dalej....
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

majamas
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2020, 15:29

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#2

Post autor: majamas » 08 mar 2023, 17:08

Fajna opowieść. Mocno podoba mi sie to że czasem nie wiesz gdzie się zapodział jakis samolot i dopiero później sie to wyjasnia. Ogolnie przebieg lotu wydawal sie udany a tu gra ocenia dosyć nisko, czyli jest trudna. Taka tez może była wymagająca ta wojna.
Zdjęcia z planszami pokazuja że gra nie ma swojej mapy jako takiej i trzebaby rozumiec co te uklady żetonów i pionków oznaczają aby to umieć czytać.
Czy zaginiony pilot zostanie zastapiony nowym czy eskadra jednostka zostaje uszczuplona do końca kampanii?

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#3

Post autor: PL_CMDR Blue R » 09 mar 2023, 8:59

Więc jest to tak:

Obrazek

Tam po prawej jest tor pozycji. I jest "przybywający" i "odlatujący". Ten walec, to pozycja formacji.
Centrum planszy to okolice formacji bombowców.
U góry jest tor powrotu i paliwa.


Obrazek


To jest plansza formacji. Tu mamy samoloty, gdy są w formacji (nie walczą) oraz który pilot jest w której maszynie. A u samej góry (tam, gdzie jest ten stos), jest lotnisko.


Obrazek


No i podczas ataku rozkłada się bombowce, które tworzą swoimi kafelkami kolejną planszę... Oczywiście, gdy tylko formacja się rozpada, jest tam coraz większy chaos...


Niemniej GDZIE DOKŁADNIE jesteśmy, nie jest podane.



Czy zaginiony pilot zostanie zastapiony nowym czy eskadra jednostka zostaje uszczuplona do końca kampanii?
1 zielony pilot z uzupełnień co lot. Maszyny wszystkie.
Gdy eskadra nie będzie w stanie wystawić do lotu przynajmniej 6 maszyn, albo liczba niezielonych w jednostce (ranni/wracający do jednostki się nie liczą, KIA/POW oczywiście też) spadnie poniżej 3, jednostka jest wycofana na tyły celem uzupełnienia i kampania się kończy.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#4

Post autor: PL_CMDR Blue R » 14 mar 2023, 11:07

W połowie lipca pilot-oficer (Porucznik) Gray poprowadził eskadrę na patrol nad kanałem. Napotkano samotnego Heinkla na którego rzucili się piloci niebieskiego klucza, strącając go do wody, ale za cenę prawie 3 wystrzelanych Hurricane. Lecieli dalej, gdy otrzymali informację o bombowcach wroga atakujących Dover. Natychmiast ruszyli w tamtą stronę wychodząc przed czoło formacji sztukasów, eskortowanej przez Bf109.

P/O Gray poprowadził atak na na czołowe myśliwce wroga, jednak to zwinniejsze Messerschmitty zyskały przewagę nad Hurricane. Gray z uszkodzonymi sterami odpadł od formacji, a klucz czerwony musiał ratować się ucieczką przed ścigającymi ich samolotami. F/O Brown został trafiony w silnik i odpadł z formacji, a jego kompani zostali rozproszeni.

01 Sztukasy.jpg

Szczęśliwie atak pierwszej eskadry opłacił się i związał siły nieprzyjaciela, pozwalając drugiej eskadrze rzucić się na formację sztukasów. F/Lte Deere udało się zestrzelić jednego z nich za pierwszym przelotem, a za drugim kolejnego.

02 rozbicie formacji.jpg

Tymczasem zielonym udało się odseparować klucz Sztukasów i ostrzeliwali je, gdy nadciągające Messerschmitty przegoniły P/O Gribble (zielony 3), który salwował się ucieczką.

03 Drugi atak i kontratak.jpg

Gribble podobnie jak czerwoni, wracał przechwycić formację, gdy znów wpadł na parę przeciwników i jednego z nich udało mu się zestrzelić. Czerwoni nie mieli tyle szczęścia

04 Przy próbie pościgu.jpg

Tymczasem eskadra B wdała się w walkę z eskortą. Mając mało amunicji po ataku na bombowce nie mieli zbyt wiele szans na atak, niemniej F/Sgt Tew (zielony lider) oraz Stg Collet (zielony 2) zgłosili zestrzelenie po jednym Messerschmittcie. P/O Kemp nie miał tyle szczęścia, będąc ściganym przez przeważające siły wroga. Messerschmitty rozpoczęły udane polowanie...

05 Walki myśliwskie w eskadrze.jpg

Formacja bombowców mijała okręty stojące na kanale, które otworzyły ogień, zapisując na swoje konto kolejnego sztukasa. Niemniej P/O Gribble, który właśnie doganiał uszkodzonego przez zielonych Sztukasa, również dostał się w ten ogień, szczęśliwie poza kilkoma uderzeniami odłamków, nic mu się nie stało.

06 Przez AA.jpg

W tym czasie czerwoni (P/O Matthews) oraz P/O Allen pomimo niskiego poziomu paliwa dogonili formację i uderzyli na nią nad kanałem, uszkadzając dwa sztukasy.

07 Czerwoni dołączyli.jpg

Niestety, ale pomimo uszkodzeń ich, brak amunicji i rezerwa paliwa zmusiły czerwonych do wycofania. Amunicji brakło też P/O Gribble'owi, ale jemu udało się dopaść i zestrzelić odstającego z eskadry sztukasa.

08 Ostatni atak na bombowce.jpg

Eskorta tylko na to czekała, rzucając się na samotne maszyny. Gribble został postrzelony w stery i stracił kontrolę nad maszyną, spadając w kierunku kanału...

09 Pościg Messerschmittów.jpg

Większego pecha miał F/O Allen (czerwony 2), który lecąc na resztkach benzyny musiał stoczyć pojedynek z Messerschmittami. Choć udało mu się uciec, silnik zaczął się krztusić, a on był wciąż nad kanałem...

10 Ostatnie walki i oderwanie.jpg

"Nie brałem udziału w tym locie" - powiedział F/Lt Way - "Jednak cztery Hurricane'y" nie wróciły na lotnisko, a czwarty, pilotowany przez Graya (lider niebieski), rozbił się podczas lądowania"
P/O Gray trafił do szpitala z poważnymi ranami.
Do bazy nie wrócili:
P/O Gribble (zielony 3) - jego maszyna spadła do kanału. Pilot został uratowany przez siły obrony wybrzeża.
F/O Allen (czerwony 2) - jego maszyna spadła do kanału. Niestety, ale uratowali go Niemcy i trafił do niewoli
F/O Brown (czerwony 3) - został trafiony w silnik i wyskoczył z płonącej maszyny. Ranny trafił do szpitala
P/O Kemp (żółty 2) - jego maszyna w płomieniach spadła z nieba. Kemp zginął w maszynie.

11 Straty.jpg

I choć jako uzupełnienie przybył P/O Muller, to na następny lot mogłem zabrać tylko 9 pilotów (dowództwo nie chciało przemęczać pilotów, gdy nie było takiej potrzeby i nakazało pilotom, którzy brali w ostatnich dwóch lotach zostać na lotnisku. Miałem tylko nadzieję, że następny lot będzie spokojny....


Zestrzelenia:
P/O Allen (czerwony 2) zestrzelił jednego sztukasa
P/O Finnie (niebieski 3) zestrzelił wraz z P/O Collemanem (niebieski 2) bombowiec
F/Sgt Tew (zielony lider) zestrzelił jednego Bf109
Stg Collet (zielony 2) zestrzelił jednego Bf109 i uszkodził jednego Ju87, którego zestrzelił zielony 3
P/O Gribble (zielony 3) zestrzelił jednego Bf109 oraz jednego Ju87 (wraz z zielonymi 2)
F/Lt Deere (żólty 3) zestrzelił 2 sztukasy
P/O Matthews (czerwony lider) uszkodził jednego sztukasa

Tablica wyników eskadry
F/Lt Deere - 2,25 bombowca
F/Lt Way - 1 myśliwiec, 0,75 bombowca
P/O Gribble - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
Stg Collet - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
P/O Eversheed (KIA) - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
F/Sgt Tew - 1 myśliwiec
P/O Gray - 1 bombowiec (2x 1/2)
P/O Allen (MIA)- 1 bombowiec (dowiedziano się o tym po bitwie o Anglię)
P/O Finnie - 0,5 bombowca
P/O Collemanem - 0,5 bombowca
F/O Shallard - 0,5 bombowca
P/O Turley George - 0,25 bombowca
F/O Cook - 0,25 bombowca

(gra dla historycznych wyników sugeruje, aby każde zestrzelenie myśliwca miało 25% szans na potwierdzone po wojnie)
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#5

Post autor: PL_CMDR Blue R » 18 mar 2023, 14:01

Druga połowa lipca

Porucznik Way prowadził eskadrę 10 maszyn na patrolu nad kanałem. Był senny, pochmurny dzień. Wtedy też otrzymali informacje o ataku na wybrzeże.
01 Trzecia misja.jpg

Nie było to daleko i już wkrótce eskadra dotarła nad cel ataku, dostrzegając oddalające się Sztukasy... i żadnej eskorty.
02 Bez eskorty.jpg

Takiej okazji nie można było przegapić i Hurricane runęły na przeciwnika. 9 maszyn uderzyło na czoło, a jedna z nich, pilotowana przez sierżanta Millera, nowego pilota eskadry, uderzyła na zamykającego formację sztukasa. I tylko on został trafiony w silnik, odpadając z walki...
03 Pierwsza strata.jpg

F/O Macmullen zestrzelił jednego z nich podczas pierwszego podejścia. Sierżant Norwell zaraz dopisał do konta kolejnego, a zaraz po nim F/O Cook i Shallard także dopisali kolejnego.
04 Rozszarpywanie Sztukasów.jpg

Hurricane Way'a uszkodził jednego sztukasa, ale wówczas zacięły się karabiny. Kolejne myśliwce zawracały do bazy z braku amunicji, więc na pomoc przyleciał mnie McMullen, strącając tego przeciwnika. Podobnie Shallard skończył Sztukasa, którego uszkodził sierżant Gibbins. Wtedy też zjawiły się one. Spóźnialskie Messerschmity rzuciły się na Waya i McMullena, którzy prawie bez amunicji musieli się ratować. Way, z połową zaciętych karabinów ostrzelał kilku z nich i uciekł, McMullen po ciężkiej walce też oderwał się, choć skrzydło jego maszyny było poważnie uszkodzone
05 Eskorta.jpg

Z Formacji 18 sztukasów, tylko 12 w rozproszeniu powróciło do Francji, z czego 5 kolejnych było uszkodzonych. Był to całkiem dobry wynik.
06 Sztukasy.jpg

Niestety, cenę za ten wynik zapłacił sierżant Miller, który nie wyskoczył z płonącego samolotu.
07 Po locie.jpg

Nie był niestety ostatni...


Tablica wyników eskadry
F/Lt Deere - 2,25 bombowca
F/Lt Way - 1 myśliwiec, 1,25 bombowca
P/O Gribble - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
Stg Collet - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
F/O Shallard - 2 bombowce (1x 1, 2x 1/2)
F/O McMullen - 1,5 bombowca
P/O Eversheed (KIA) - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
F/O Cook - 1,25 bombowca
P/O Gray - 1 bombowiec (2x 1/2)
Stg Norwell - 1 bombowiec
F/Sgt Tew - 1 myśliwiec
P/O Allen (MIA)- 1 bombowiec (dowiedziano się o tym po bitwie o Anglię)
Stg Gibbins - 0,5 bombowca
P/O Finnie - 0,5 bombowca
P/O Collemanem - 0,5 bombowca
P/O Turley George - 0,25 bombowca

(gra dla historycznych wyników sugeruje, aby każde zestrzelenie myśliwca miało 25% szans na potwierdzone po wojnie)
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

majamas
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2020, 15:29

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#6

Post autor: majamas » 21 mar 2023, 12:11

Tak to było że wiele zestrzelen nie było prawdziwych, ponieważ Niemcy mieli taką szkołe, że przy zlapaniu gdy im ktos siadal na ogon to dawali nurka w strone ziemi. Messerschmidty były trochę lepsze w nurkowaniu. Ich maszyny przy tym wydalały sporo dymu z silnika i anglicy odbierali to jako zestrzelenie wroga a on tymczasem wyrównywal lot nad ziemią i uciekał.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#7

Post autor: PL_CMDR Blue R » 21 mar 2023, 14:19

Dokładnie. O ile bombowcowi raczej ciężko zamarkować zestrzelenie, to myśliwcowi łatwiej. Niemniej w opisie podaję "pełne", nie licząc potwierdzania (detal, że i tak rozjeżdża się z tabelą w grze, gdzie liczą się fragi, a nie asysty). Np. F/Lt Deere... W 4 loty zanotował tylko 3 "fragi", a w opowiadaniu... patrz na koniec. (A to nie jego ostatni lot, a dopiero trzeci)


Ostatnie dni Czerwca
Pisał F/Lt Way
Kolejny patrol nad kanałem został przerwany informacją o nalocie sztukasów na przybrzeżne cele. Natychmiast ruszyliśmy nad wskazany obszar, dostrzegając wrogą formację i żadnej eskorty.
01 Na bombowce.jpg

Nasz zmasowany atak rozproszył formację z której kolejno wypadały lub spadały zestrzelone samoloty. Żółci F/O Frank i F/O McMullen zestrzelili dwa sztukasy, P/O Finne oraz F/Lt Deere zestrzelili po kolejnym. Amunicja w Hurricane szybko kończyła się przy tym strzelaniu do kaczek.
02 Atak.jpg

Niestety, rozproszenie spowodowało, że wpadliśmy w obronę przeciwlotniczą. Wtedy to P/O Scott, zaraz po zestrzeleniu Sztukasa, sam został trafiony w stery wysokości. McMullen również zestrzelił kolejnego, a jego maszyna również została uszkodzona.
03 przez AA.jpg

Ja natomiast po zestrzeleniu uciekającego sztukasa, bez amunicji, wpadłem na myśliwce. Kilka Messerschmittów pojawiła się niezauważenie i rzuciła się na mnie. Odciągnąłem ich od pozostałych, jednak ilość postrzałów maszyny była ogromna... traciłem kontrolę nad maszyną...
04 i myśliwce.jpg

Brak amunicji powodował, że nasze myśliwce kolejno zawracały. F/Lt Deere z posłał na ziemię (wodę) kolejnego sztukasa, którego uszkodził sierżant Collet, ale z braku amunicji musiał zawracać. Ostatnim atakującym był P/O Gribble, który jednak tylko uszkodził jednego sztukasa, gdy z braku amunicji musiał wracać.
05 Ostatni atak.jpg

Choć przeciwnikowi udało się bombardowanie, przekonał się też, że jak tylko zaatakuje dalej, sztukasy zostaną zmasakrowane. Z 18 sztukasów, stracili 9 (w tym 1 zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą), a praktycznie żaden nie pozostał niedraśnięty.
06 Uciekinierzy.jpg

Niestety, stratę zanotowaliśmy i my. Choć widziano jak P/O Scott skacze na spadochronie do kanału, nie udało się go odnaleźć i uratować. Dopiero po kilku miesiącach, dzięki wysiłkom Czerwonego Krzyża, udało się ustalić, że nie został zabity, a trafił do niewoli, wyłowiony przez niemieckie patrole z Kanału.
07 Jedyna strata.jpg

Tymczasem wojna trwała dalej.



Tablica wyników eskadry
F/Lt Deere - 3,75 bombowce
F/Lt Way - 1 myśliwiec, 2,25 bombowca
F/O McMullen - 3 bombowce (2x 1, 2x 1/2)
F/O Shallard - 2 bombowce (1x 1, 2x 1/2)
Stg Collet - 1 myśliwiec, 1 bombowiec (2x 1/2)
P/O Gribble - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
F/O Frank - 1,5 bombowca
P/O Finnie - 1,5 bombowca
P/O Eversheed (KIA) - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
F/O Cook - 1,25 bombowca
P/O Gray - 1 bombowiec (2x 1/2)
Stg Norwell - 1 bombowiec
P/O Scott (MIA) - 1 bombowiec
F/Sgt Tew - 1 myśliwiec
P/O Allen (MIA)- 1 bombowiec (dowiedziano się o tym po bitwie o Anglię)
Stg Gibbins - 0,5 bombowca
P/O Collemanem - 0,5 bombowca



(gra dla historycznych wyników sugeruje, aby każde zestrzelenie myśliwca miało 25% szans na potwierdzone po wojnie)
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#8

Post autor: PL_CMDR Blue R » 01 kwie 2023, 21:14

Pierwsze dni lipca

F/Lt Deere prowadził poranny patrol i nie licząc jednego spotkania z samotnym Ju87 (gdzie P/O Frank wystrzelał się z całej amunicji) zapowiadało się, ze patrol będzie spokojny. Nic bardziej mylnego.
01 Nowy patrol.jpg

Nad wybrzeże kierowała się wyprawa bombowców pod silną eskortą, a eskadra była najbliżej działania.
02 Bombowce.jpg

Grupy Zielona i Żółta uderzyły na myśliwce wroga i udało im się je związać. Co zaskakujace, tylko Stg Norwell został porządnie ostrzelany i musiał uciekać do Anglii. Pozostali kontynuowali lot.
03 Atak na eskortę.jpg

W tym czasie sekcje czerwona i niebieska uderzyły na bombowce, rozrywając ich szyk, a wiele z nich zmuszając do zrzutu bomb zanim osiągnęły cel.
04 Atak na Bombowce.jpg
(bombowce rozproszone przed zrzuceniem celu dają tyle samo punktów, co zestrzelone. A rozproszony i zestrzelony to 2 punkty)


Udało się uszkodzić kilka maszyn, gdy silna eskorta nieprzyjaciela ruszyła na nasze samoloty, które w dużej mierze wystrzelały się już z amunicji. Ostatecznie ataku uniknął tylko P/O Monte (któremu przycięły się karabiny) oraz P/O Cook, który wystrzelał się z amunicji.
05 Uderzenie eskorty.jpg

Sytuacja eskadry pogarszała się. Choć rozproszono wroga, to do bazy musiały uciekać 4 z 6 maszyn, a kolejna zawracała z braku amunicji. Dwa Hurricane zielonej sekcji były w pobliżu, a żółta dopiero doganiała znów grupę. Realna siła eskadry zmniejszyła się do 5 rozproszonych maszyn.
06 Sytuacja po ataku.jpg


Wtedy też przeciwnik osiągnął swój przybrzeżny cel i zrzucił bomby. Ile eskadra mogła zrobić, aby obronić miasto, zostało zrobione. Teraz pozostało już tylko, aby wróg zapłacił za tą walkę najwyższą cenę.
07 zrzut bomb.jpg

Czekając na przybycie żółtych, P/O Finne nakazał poprowadzić samoloty przed nieprzyjacielską formację. Niestety, wpadli na Messerchmitty, z którymi musieli stoczyć walkę. Nieprzyjaciel chyba nie spodziewał się takiego oporu i sierżant Collett posłał jednego z nich do kanału.
08 Po nalocie.jpg

P/O Monte z połową sprawnych karabinów maszynowych próbował zestrzelić bombowiec, który wypadł z szyku, ale ostrzał nic nie dał, a na dodatek ściągnął na siebie uwagę Messerschmittów i walcząc z parą wypadł z szyku bombowców. Ostatecznie Monte pokazał górowanie nad nieprzyjacielem i po zestrzeleniu jednego z nich, drugi odleciał.
09 Ostatni w środku.jpg

Również i P/O Turley-George podczas pościgu wpadli na myśliwce nieprzyjaciela. Wraz z F/Stg Tew wymanewrowali parę i udało im się zestrzelić oba z nich. Jednego z nich zestrzelili łącznie, drugiego P/O Turley osobiście.
10 Ścigający wpadają na eskortę.jpg

Jednak eskorta nieprzyjaciela spełniła swoją rolę. W chmurach zgubiono formację wroga. Żółta sekcja, częściowo bez amunicji, wracała na lotnisko, a zielona, rwąca się do walki, starała się bezskutecznie odnaleźć nieprzyjaciela. Ostatecznie P/O Finne musiał się poddać i zawrócił do bazy.
11 Zgubieni.jpg

Choć wiele maszyn wracało uszkodzonych, ostatecznie eskadra miała w locie tylko 1 stratę. P/O Matthews rozbił samolot przy lądowaniu i ciężko rannego zabrano go do szpitala, ale ostatecznie wynik lotu nie był taki zły.
12 Jedyna strata.jpg

Rozproszono samoloty nieprzyjaciela przed atakiem (5 PZ), zestrzelono 4 myśliwce nieprzyjaciela (1PZ) oraz posłano na ziemię samotny samolot nieprzyjaciela (1PZ) przy stracie tylko jednego samolotu. Był to dość dobry wynik.
Do czasu rozpoczęcia bitwy o Anglię doszło do jeszcze jednego starcia z udziałem eskadry...
[w grze w każdej misji trzeba zdobyć przynajmniej 6PZ, aby być na granicy wygrana/przegrana kampanii. Eskadra ma obecnie 30PZ... brakuje 1 do wygranej]

Zestrzelenia podczas lotu:
P/O Turley-George 1/3 bombowca, 1,5 myśliwca
Stg Collett - 1 myśliwiec
P/O Monte - 1 myśliwiec
F/Stg Tew - 1/3 bombowca, 0,5 myśliwca
P/O Frank - 1/3 bombowca


Tablica wyników eskadry:
F/Lt Deere - 3,75 bombowce
F/Lt Way - 1 myśliwiec, 2,25 bombowca
F/O McMullen - 3 bombowce (2x 1, 2x 1/2)
Stg Collett - 2 myśliwce, 1 bombowiec (2x 1/2)
F/Sgt Tew - 1,5 myśliwca, 1/3 bombowca
P/O Turley George - 1,5 myśliwca, 0,58 bombowca
F/O Shallard - 2 bombowce (1x 1, 2x 1/2)
P/O Gribble - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
F/O Frank - 1,83 bombowca
P/O Finnie - 1,5 bombowca
P/O Eversheed (KIA) - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
F/O Cook - 1,25 bombowca
P/O Gray - 1 bombowiec (2x 1/2)
Stg Norwell - 1 bombowiec
P/O Scott (MIA) - 1 bombowiec
P/O Allen (MIA)- 1 bombowiec (dowiedziano się o tym po bitwie o Anglię)
P/O Monte - 1 myśliwiec
Stg Gibbins - 0,5 bombowca
P/O Collemanem - 0,5 bombowca
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

majamas
Posty: 108
Rejestracja: 21 kwie 2020, 15:29

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#9

Post autor: majamas » 04 kwie 2023, 18:12

Dzieki za takie wyczerpujące opisy.
Co sie dzieje z P/O Gribble? zaczał dobrze a potem jakby przestal latać bo nic o nim w raportach nie zauważylem. Podejrzewałem że sie okaże urodzonym talentem mysliwskim i zaraz awanse i medale się posypią.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#10

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 kwie 2023, 21:11

1,2,4,5 misja... znaczy leciał tu...

Czerwony 2...
Mam.

Uszkodził 1 He111 i bez amunicji wrócił.

Więc teraz nie popisał się. W poprzednim też niezbyt...
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Skies above Britain - Kampania - rozdział 1 - Hurricane

#11

Post autor: PL_CMDR Blue R » 22 maja 2023, 10:06

7 lipca 1940
Pisał F/Lt Way

Kolejny patrol nad kanałem przerwała informacja o ataku na wybrzeże. Lecąc nad kanałem udało nam się zająć pozycję od słońca naprzeciw wracającej wyprawy bombowej. Zdecydowałem się na pełne uderzenie w kierunku bombowców.

01 Od słońca.jpg

Nasza formacja runęła na centrum formacji wroga, aby ją rozproszyć

02 Atakujący.jpg

Uderzenie rozproszyło formację wroga zgodnie z planem. Wykorzystując zamieszanie, kontynuowaliśmy pościg za sztukasami.

03 Atak.jpg

P/O Gray zestrzelił jednego Sztukasa, ale wypatrzyły go Messerschmitty, które poważnie uszkodziły mu maszynę, podobnie Stg Gibbins, na którego rzuciła się cała eskadra przeciwników. Oprócz tego zestrzelenia (potwierdzone) zameldował też F/O McMullen, jak i ja sam. Wielu samolotom kończyła się amunicja. Takie są walki powietrzne. Intensywne, ale krótkie...

04 Zestrzelenia.jpg

Mając jeszcze trochę amunicji wypatrzyłem uszkodzonego Sztukasa, którego nikt nie ścigał. Szybkim podejściem znalazłem się za ogonem i nie niepokojony przez tylnego strzelca dołączyłem go do mojego konta. Prawdopodobnie był to bombowiec uszkodzony przez P/O Graya i F/O Cooka, którzy stracili z nim kontakt. Tymczasem klucz zielony kontynuował atak, zyskując kolejne grupowe zestrzelenie (F/O Shallard i Stg Norwell)

05 Ostatni atak.jpg

Nam kończyła się amunicja, a niestety niemieccy piloci okrzepli po zaskoczeniu i ruszyli do kontrataku. Samolot P/O Monte został poważnie uszkodzony, ja też miałem na ogonie przeciwnika. Walka mogłaby zakończyć się tragicznie, gdyż mieli przewagę zarówno ilościową, jak i pozycji. Na szczęście P/O Gray i F/O Cook nadciągnęli na pole bitwy i przeciwnik wycofał się.

06 Ostatnie walki.jpg

Po oderwaniu się od nieprzyjaciela wracaliśmy do bazy szczęśliwi. 8 naszych maszyn było prawie nietkniętych, F/O Brown miał mocno uszkodzone skrzydło i odstąpił od walki po pierwszym podejściu, P/O Monte mimo uszkodzonych sterów także wrócił do bazy. Na lotnisko nie wrócili jednak dwaj piloci "Niebiescy" Sierżant Gibbins oraz F/Lt Deere. F/Lt Deere został również uszkodzony podczas rozbijania formacji i z rozbitym kokpitem dociągnął do brzegów Anglii, gdzie opuścił maszynę na spadochronie. Gibbins natomiast został zaatakowany przez całą eskadrę Messerschmittów i po tym jak silnik jego Hurricane odmówił posłuszeństwa musiał opuścić maszynę. Na szczęście też został uratowany.

07 Powrót do bazy.jpg

Utrata 2 maszyn (ale żadnego pilota) za 6 bombowców nieprzyjaciela, to był wspaniały wynik. Oby każda bitwa kończyła się tak udanie.

08 Wracający i zestrzeleni.jpg

Niemniej bitwa dopiero się zaczynała. Niemcy na dwa dni zniknęli z nieba, aby 10 lipca rozpocząć wielką ofensywę, która została zapamiętana jako "bitwa o Anglię". Nasza eskadra wzięła w niej udział, a ja, jako pilot najbliższy asa... cóż, zdradzę wam. Dość szybko zdobyłem te 0,25 punktu, aby zostać asem... Jaki był dalszy los eskadry? O tym opowiem później...


Koniec rozdziału
Rozdział: "Przed bitwą o Anglię"
Wynik: 35 PZ (małe zwycięstwo)


Zestrzelenia podczas ostatniego lotu:
F/Lt Way - 1,5 bombowca
P/O Monte - 1 bombowiec
Stg Gibbibs - 1 bombowiec
F/O McMullen - 1 bombowiec
Stg Norwell - 0,5 bombowca
F/O Shallard - 0,5 bombowca
P/O Gray - 0,25 bombowca
F/O Cook - 0,25 bombowca


Tablica wyników eskadry:
F/Lt Way - 1 myśliwiec, 3,75 bombowca
F/O McMullen - 4 bombowce (3x 1, 2x 1/2)
F/Lt Deere - 3,75 bombowce
Stg Collett - 2 myśliwce, 1 bombowiec (2x 1/2)
F/O Shallard - 2,5 bombowca (1x 1, 3x 1/2)
P/O Turley George - 1,5 myśliwca, 0,58 bombowca
P/O Monte - 1 myśliwiec, 1 bombowiec
F/Sgt Tew - 1,5 myśliwca, 1/3 bombowca
F/O Frank - 1,83 bombowca
P/O Gribble - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
P/O Finnie - 1,5 bombowca
Stg Gibbins - 1,5 bombowca
P/O Eversheed (KIA) - 1 myśliwiec, 0,5 bombowca
Stg Norwell - 1,5 bombowca
F/O Cook - 1,5 bombowca
P/O Gray - 1,25 bombowca (1x1/4, 2x 1/2)
P/O Scott (MIA) - 1 bombowiec
P/O Allen (MIA)- 1 bombowiec (dowiedziano się o tym po bitwie o Anglię)
P/O Colleman - 0,5 bombowca
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ